رزین های تبادل یونی در تصفیه آب

رزین آنیونی پرولایت A400

برندهای مختلف رزین تبادل یونی
رزین های تبادل یونی انواع مختلفی دارند که هر کدام بر اساس فرم یونی خاص خود برای حذف نوعی سختی گیر در سیالات استفاده می شود. رزین های سخت کننده تبادل یونی همانطور که از نامشان پیداست فاکتورهای سختی آب و سایر سیالات را از طریق فرآیندی به نام تبادل یونی حذف یا کاهش می دهند.
رزین تبادل یونی اینگونه عمل می کند که از طریق تبادل یون های شکل یونی آن با یون هایی که باعث سختی آب می شوند مانند منیزیم و کلسیم سختی آب را کاهش می دهد. به عنوان مثال رزین Prolite C100 که پرمصرف ترین نوع رزین این برند می باشد دارای فرم یونی Na+ یا به اصطلاح سدیم می باشد.
این رزین کاتیونی پرولیت با مبادله یون های سدیم آن با یون های منیزیم و کلسیم سختی آب را تا حد زیادی کاهش می دهد. رزین های تبادل یونی در برندهای مختلف تولید می شوند و در بازار موجود می باشند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین و بهترین برندهای رزین تبادل یونی می پردازیم:

• رزین تبادل یونی PUROLITE:
رزین تبادل یونی Prolite بریتانیا یکی از پرکاربردترین رزین های تبادل یونی است که در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود. رزین های تبادل یونی پرولیت انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به رزین های آنیونی، کاتیونی و میکس بد اشاره کرد.
پرمصرف ترین رزین آنیونی پرولایت رزین A400 و پرمصرف ترین رزین های کاتیونی این برند رزین های C100 و C100e می باشد.
• رزین تبادل یونی پترولیت (PETROLITE):
رزین پترولیت با عیار و سطح کیفی بالا برای حذف سختی آب استفاده می شود و در کشور چین تولید می شود. دو مدل رزین پترولیت 0017 و 0018 از پرمصرف ترین رزین های سخت کننده این برند هستند که در مصارف خانگی سختی گیر آب، سیستم های تصفیه آب صنعتی و تجاری و همچنین در صنایع غذایی کاربرد دارند.
• رزین تبادل یونی CANFTECH:
رزین کنفتی در کانادا تولید می شود. رزین Canftech دارای انواع آنیونی و کاتیونی نیز می باشد. با توجه به کیفیت بالای تولید رزین های کانفتی، در صورت استفاده در شرایط استاندارد و بازسازی مناسب، طول عمر بالایی خواهند داشت.
رزین کنفتی کانادایی برای مصارفی مانند تصفیه آب و فاضلاب، سخت شدن آب و تهیه آب با خلوص بالا برای مصارف مختلف، دستگاه های سخت کننده صنعتی و همچنین تصفیه آب در موتورخانه ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *